Systemy antykradzieżowe EAS

KESZ Elektroniczne Systemy Zabezpieczeń

 

– 15 lat doświadczenia w serwisowaniu i modyfikowaniu systemów antykradzieżowych w placówkach TESCO na obszarze całego kraju.
– 15 lat doświadczenia w projektowaniu, instalacji i serwisowaniu systemów antykradzieżowych w sklepach, wielkopowierzchniowych placówkach handlowych i obiektach przemysłowych

Systemy antykradzieżowe EAS

 

Jak działają systemy antykradzieżowe.

 

Do ochrony artykułów znajdujących się w obiektach handlowych wykorzystywane są trzy technologie, których nazwy są związane z częstotliwością nadajnika generującego pole elektromagnetyczne służące do wzbudzenia znaczników przytwierdzanych do towaru. Te technologie to:
– RF nadajnik pracuje na częstotliwości „radiowej” 8.2 MHz
– AM nadajnik pracuje na częstotliwości akustycznej 58 kHz
– EM nadajnik wytwarza pole elektromagnetyczne o częstotliwości około 200 Hz.

Oparte na tych technologiach systemy antykradzieżowe to w zasadzie bezdotykowe systemy śledzenia towarów. Znacznik (tag, etykieta, zabezpieczeenie miękkie lub twarde) zamocowany na produkcie i nie usunięty podczas płatności w kasie generuje sygnały dźwiekowe i świetlne w bramkach znajdujących się na wyjściu z linii kas co wskazuje na brak zapłaty za ten produkt. System składa się z wielu komponentów i obejmuje m.in. anteny nadawcze i odbiorcze jak również sterujące nimi centralki oraz różnego typu dezaktywatory usuwające znaczniki z produktów. W nowoczesnych systemach antykradzieżowych dezaktywacja lub fizyczne usunięcie znaczników może być zautomatyzowane i następuje przy kasie, przy płatności za towar, skanowaniu kodu kreskowego lub zaraz po tym.

Systemy antykradzieżowe Technologia RF

 

Systemy antykradzieżowe RF do detekcji znaczników wykorzystują obwód rezonansowy LC dostrojony do częstotliwości rezonansowej nadajnika. Używane wcześniej do tego celu ceweki indukcyjne wykone z lakierowanego drutu miedzianego i kondensatora przylutowanego do jego końców zostały zastąpione przez etykiety samoprzylepne, w których elementy indukcyjne i pojemnościowe obwodu rezonansowego nakłada się na folię polietylenową.

Detektor znaczników składa się z dwóch głównych elementów – nadajnika (Tx) i odbiornika (Rx), z reguły są to dwie różne anteny, które są instalowane po bokach chronionego przejścia. Nadajnik emituje zmienne pole elektromagnetyczne o częstotliwości od 1 do 15 MHz najczęściej wykorzystuje się częstotliwości 8,2 MHz. Gdy obwód rezonansowy LC znacznika jest wystawiony na działanie pola elektromagnetycznego, w cewce indukcyjnej pojawia się prąd rezonansowy o częstotliwości nadajnika, zgodnie z prawem indukcji wzajemnej. Generowany sygnał jest wykrywany przez antenę odbiorczą i po weryfikacji przez cyfrowy układy detekcji system generuje sygnał alarmowy informujący o pojawieniu się aktywnego znacznika w przestrzeni między bramkami antykradzieżowymi. Odsetek wykrytych tagów jest stosunkowo niski i wynosi 70-75%, co jest normą dla wszystkich systemów antykradzieżowych technologii RF. Wynika to z dość silnego wpływu niektórych materiałów. Przede wszystkim takie materiały to metale i substancje zawierające metal (na przykład puszki, opakowania foliowe), mające silny wpływ na częstotliwość rezonansową etykiet, na stopień interakcji z cewką detektora i ekranami fal radiowych, co zmniejsza prawdopodobieństwo wykrycia produktu. W celu uzyskania pożądanego prawdopodobieństwa detekcji przy określonej szerokości przejścia konieczne jest zastosowanie etykiet o większej powierzchni np. zamiast standardowych etykiet 40x40mm należy użyć etykiet 50x50mm.

Systemy antykradzieżowe – technologia AM

 

Technologia AM wykorzystuje zjawisko magnetostrykcji czyli zmiany wymiarów ferromagnetyków pod wpływem przyłożonego pola magnetycznego. W zmiennym polu magnetycznym takie materiały zaczynają drgać z częstotliwością przyłożonego pola magnetycznego. Drgania nie gasną po wyłączeniu pobudzenia lecz zanikają stopniowo w czasie, jednocześnie generując wtórne sygnały elektromagnetyczne pozwalające na detekcję znaczników w obszarze bramek. Etykiety w technologii AM to plastikowe paski o długości około 40mm, szerokości 8-14mm i grubości około 2mm. Każda taka etykieta zawiera co najmniej jeden sztywno zamocowany metalowy pasek wykonany z twardego metalu magnetycznego oraz pasek wykonany z ferromagnetyka amorficznego umieszczonego w etykiecie tak by mógł on swobodnie wykonywać drgania mechaniczne.
Zaletą systemów antykradzieżowych z technologią AM jest dużą czułość gdyż w chwili detekcji sygnału taga wyłączana jest antena nadawcza. Pozwala to na wykrywanie taga z ponad 90% skutecznością przy dość dużym rozstawie bramek. Praca systemu w zakresie ultradźwiękowym – 58 kHz, ze względu na silne oddziaływanie na duże odległości, wymaga dokładnej synchronizacji elementów tworzących system antykradzieżowy.

Systemy antykradzieżowe – technologia EM

 

Systemy typu elektromagnetycznego wykorzystują silne pole magnetyczne w zakresie niskich częstotliwości – od 10Hz do 20kHz. Wykorzystuje się tutaj zjawisko Barkhausena występujące w niektórych ferromagnetykach, polegające na skokowej zmianie namagnesowania w zmiennym polu magnetycznym. Znaczniki zawierją metalowe paski wykonane z magnetycznie miękkiego amorficznego metalu, w którym krzywa histerezy ma dość strome nachylenie. Oprócz sygnałów o częstotliwości podstawowej pojawiają sygnały harmoniczne o wyższej częstotliwości co ułatwia detekcję znaczników.
Zaletą systemów EM jest możliwość umieszczania etykiet na wyrobach metalowych co znakomicie sprawdza się w drogeriach. Ponadto łatwość dezaktywacji i aktywacji znaczników pozwala na stosowanie tych systemów np. w bibliotekach. W nowoczesnych systemach typu elektromagnetycznego szerokość przejścia może wynosić nawet 1,5 m, a prawdopodobieństwo wykrycia sięga 70%.