Systemy antykradzieżowe EAS

Systemy antykradzieżowe EAS

 

Czym jest EAS?

 

EAS, skrót od  Electronic Article Survaellance to elektroniczny system ochrony towarów przed kradzieżą. Towary zabezpieczane są specjalną elektroniczną „metką” (tag, zabezpieczenie), która nie zdezatywowana wywołuje alarm w urządzeniach zwanych bramkami antykradzieżowymi.   System EAS działa gdy:

  • towary są zabezpieczone  tagami miękkimi lub twardymi
  • przy kasie są zamontowane dezaktywatory
  • wyjściu z linii kas są zamontowane bramki antykradzieżowe.

KESZ od 15 lat zajmuje się serwisowaniem systemów antykradzieżowych w supermarketach jak również i w mniejszych jednostkach handlowych. Systemy te naprawiamy, modyfikujemy lub wymieniamy na nowe. Skuteczny system ochrony przed kradzieżą  musi zawierać trzy podstawowe podsystemy.  EAS,  monitoringu CCTV i alarmowy .  Informacje z tych podsystemów są integrowane ze sobą tak by w momencie powstania sytuacji alarmowej na monitorze alarmowym pojawiał się obraz z miejsca zdarzenia.  Jeżeli dana placówka handlowa jest podłączona do sieci to dane z monitoringu są przesyłane do monitoringu centralnego. Pozwala to na skorelowane działanie w celu wyeliminowania źródeł powstałego alarmu. Monitoring CCTV i systemy alarmowe są omówione w innym miejscu, tutaj zajmijmy się systemem EAS.

Technologia systemów antykradzieżowych opiera się na bezkontaktowej detekcji  naklejek  (tagów) o ściśle określonych właściwościach. W zależności od częstotliwości zastosowanego do detekcji pola elektromagnetycznego  mówimy o technologiach EM (antena nadawcza pracuje z częstotliwością 200Hz), EAS  (58kHz) i RF (8.2MHz). Systemy te mają różną skuteczność wykrywania tagów, w zależności od rodzaju materiału, do którego tagi są przytwierdzone, czy są to powierzchnie metalizowane czy też obojętne elektrycznie. Istotnym parametrem jest także czynnik ekonomiczny a tutaj bezsprzecznie technologia RF nie ma konkurencji.