Blog

Instalacja monitoringu firmy na kamerach IP. wysokiej rozdzielczości

Przykładowa instalacja monitoringu terenu firmy oraz pomieszczeń w budynku firmy została zaprojektowana  przy użyciu 4 kamer wysokiej rozdzielczości firmy MW POWER model IP40HI-2K-MZ-W, 8 kamer kopułkowych IP. KIP30-4M-MZW-MOTO  wysokiej rozdzielczości  oraz rejestratora 16 – kanałowego IP firmy MW POWER model NVR-1644K. Jest to typowa profesjonalna instalacja monitoringu najczęściej stosowana do monitoringu firmy, biura, hurtowni. Zastosowanie kamer wysokiej rozdzielczości z promiennikami podczerwieni zapewnia doskonałą jakość obrazu w dzień  oraz bardzo dobrą jakość obrazu czarno-białego w nocy. Mechaniczny filtr podczerwieni zastosowany w kamerach zapewnia uzyskanie idealnych naturalnych kolorów w czasie pracy kamery w dzień a szczególnie przydatny  przy pracy kamery przy sztucznym oświetleniu. Kamery zewnętrzne tubowe wyposażone są w  obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8-12mm f/1.4 pozwalający na płynną regulację kąta widzenia kamery i tym samym dostosowanie kąta widzenia kamery do jak największego obszaru
monitorowanego terenu firmy.

 

Zastosowane kamery oraz rejestrator posiadają dodatkowo wbudowaną funkcję 4 obszarów zastrzeżonych stref prywatności. Dzięki tej funkcji można zastosować inteligentny monitoring tzn. istnieje możliwość  zamaskowania obszaru obrazu, jeśli chcemy, aby niektóre elementy obrazu z kamery  nie były widoczne oraz nie zapisywały się na rejestratorze np: z powodu bliskiej odległości granicy działki  sąsiadów

Kamery są wykonane w jasnych, wandalodpornych i małych rozmiarów obudowach co  umożliwia zastosowanie kamer w miejscach szczególnie narażonych na jej zniszczenie. Małe rozmiary kamer w kolorze białym sprawiają że są mało widoczne na elewacji budynku oraz doskonale maskują się w pomieszczeniach firmy.

 

 

Zastosowany rejestrator IP. NVR-1644K 16-kanałowy z dyskiem 3TB zapewnia zapis z kamer na okres około 3-4 tygodni. Można zastosować dysk twardy o mniejszej pojemności 1,5 TB ale tym samym mamy o połowę krótszy czas zapisu.
Rejestrator MW POWER obsługuje cztery dyski twarde o pojemności max do 6TB.
Zapis jest realizowany z detekcją ruchu. To znaczy że zapis obrazu jest uruchamiany w rejestratorze jeżeli kamera zarejestruje minimalny ruch.
W przypadku braku zmian obrazu z kamery zapisywana jest ostatnia klatka obrazu. Funkcja detekcji ruchu pozwala na duże oszczędności miejsca na dysku twardym i wydłuża znacznie czas archiwizacji w rejestratorze.
Po zapełnieniu całego dysku twardego w rejestratorze jest uruchamiana funkcja nadpisywania świeżego obrazu z kamer. To znaczy. Stare zdarzenia są kasowane z dysku a w to miejsce zapisywane nowe. Wszystko to dzieje się automatycznie i nie wymaga żadnych ustawień przez użytkownika. Nawet po całkowitym wyłączeniu prądu rejestrator natychmiast uruchamia zapis z kamer.

Zainstalowane oprogramowanie w rejestratorze umożliwia w bardzo łatwy sposób dla użytkownika wyszukiwanie zapisanego obrazu z kamer oraz zgranie na przenośny nośnik pamięci np: pendrive po wejściu USB.

 

Cała instalacja monitoringu zasilana jest napięciem bezpiecznym DC 12 V z zainstalowanego zasilacza 230V/12V. Dodatkowo zasilacz posiada oddzielne zabezpieczenia dla każdej kamery. Uszkodzenie jednej kamery czy zwarcie na jednym przewodzie powoduje że pozostałe kamery dalej działają prawidłowo.

System monitoringu po podłączeniu do sieci internet umożliwia zdalny podgląd obrazu z kamer na urządzeniach mobilnych ( laptop, tablet, smartfon) z każdego miejsca na świecie. Do podglądu obrazu poprzez sieć służy oprogramowanie IMS które musi być zainstalowane na każdym urządzeniu z którego ma być podgląd.