MONITORING – KAMERY – CCTV

KESZ Elektroniczne Systemy Zabezpieczeń

 

– 15 lat doświadczenia w serwisowaniu i modyfikowaniu systemów monitoringu CCTV w TESCO.
– 15 lat doświadczenia w projektowaniu, instalacji i serwisowaniu systemów monitoringu CCTV w obiektach przemysłowych, obiektach handlowych i gospodarstwach indywidualnych.

Monitoring i bezpieczeństwo

 

Troska o bezpieczeństwo mienia w swoim domu, punkcie handlowym czy też firmie powoduje, że coraz częściej sięgamy po urządzenia umożliwiające podgląd tych obiektów na żywo z jednoczesną rejestracją zachodzących na nich zdarzeń. Obraz albo jego zapis z kamer monitoringu może pomóc podjąć właściwe działania w sytuacjach krytycznych lub też może być potrzebnym dowodem np. przy współpracy z policją. Często sam widok instalacji odstrasza potencjalnego intruza lub włamywacza, potrafi też uspokoić agresywnie zachowujących się osobników. Monitoring wewnętrzny pozwala także na poprawę wydajności pracy, zmniejszenie ilości kradzieży w placówkach handlowych a także usprawnia system opieki nad dziećmi w przedszkolach lub nad starszymi osobami w domach opieki. Nowoczesne systemy monitoringu zawierają także układy rozpoznające cechy bądź to ludzi bądź przedmiotów, choćby system rozpoznawania twarzy czy odczyt tablic rejestracyjnych samochodów. W dobie walki z pandemią znaczenie zyskały także systemy monitoringu, w których dokonywany jest zdalny pomiar temperatury ciała osoby będącej w polu widzenia kamery.

Jak funkcjonuje monitoring? Zasadę działania można bez trudu zrozumieć patrząc na rysunek niżej.

Prosty system monitoringu IP w domku jednorodzinnym

Cyfrowy sygnał wizyjny z kamery cam4, umieszczonej wewnątrz budynku, oraz z kamer zewnętrznych cam1, cam2 i cam2 doprowadzany jest przy pomocy skrętki utc do urządzenia zwanego POE Switch, który przesyła sygnał dalej do rejestratora cyfrowego oraz do sieci. Tym samym kablem, którym przesyłany jest sygnał cyfrowy, switch dostarcza zasilanie do kamer. Obraz wideo doprowadzany do rejestratora zapisywany jest na wewnętrznym dysku twardym. Obraz „na żywo” lub ten wcześniej zapisany może być wyświetlany na bezpośrednio do niego dołączonym monitorze. Służą do tego gniazda HDMI lub gniazdo VGA z tyłu rejestratora. Niemniej korzystając z domowej sieci LAN, monitor do podglądu zdarzeń może być umieszczony w dowolnym miejscu budynku, wygodnym dla użytkownika, z dala od urządzeń sieciowych. Połączenie switcha z routerem umożliwia rozsyłanie sygnału z kamer i rejestratora poprzez lokalną sięć LAN lub WiFi. Gdy router jest dołączony do internetu śledzenie zdarzeń w monitorowanym obiekcie odbywa się praktycznie bez żadnych ograniczeń czasowych lub terytorialnych. Wystarczy włączyć odpowiednie programy w smartfonie, tablecie czy laptopie a także w telewizorze typu „smart TV”. Szybki rozwój technologii internetowych powoduje, że coraz częściej tradycyjne rejestratory ustępują miejsca chmurom, w których przechowywanie danych i ich obróbka jest znacznie efektywniejsza.

Elementy systemów monitoringu

 

1. Kamery

Kamery przemysłowe to elementy systemu monitoringu odpowiadające za jakość podglądu w czasie rzeczywistym i wartość „dowodową” rejestrowanych zdarzeń w monitorowanym obiekcie. Użyteczność nagrania jak również obraz na monitorze silnie zależą od miejsca instalacji kamery, jej rozdzielczości i użytej technologii przetwornika obrazu. Kamery stosowane w monitoringu można podzielić na wiele kategorii. Najbardziej istotne to:
* sposób przesyłania obrazu – analogowe lub IP
* typ obudowy -kopułka, box, itd.
* ogniskowa obiektywu -2.8mm. 6mm, 12mm. itd.
* rodzaj montażu – wewnętrzne lub zewnętrzne

Szersze omówienie parametrów kamer mogą Państwo znaleźć klikając w obrazek z prawej strony.

2. Rejestratory i akcesoria

Rejestratory w systemach monitoringu pełnią wiele funkcji. Najważniejsze to zbieranie sygnałów z kamer, podawanie obrazu na monitor z jednoczesnym jego zapisywaniem na twardym dysku. Rejestrator jest z reguły urządzeniem sieciowym o konfigurowalnym IP i stałym adresie MAC. Poza obwodami wejściowymi sygnału wizyjnego rejestratory analogowe niewiele się różnią od rejestratorów IP. Więcej na ten temat pod linkiem z prawej strony.

3. Rejestracja i obróbka danych z monitoringu w chmurze

Rozwój technologii internetowych powoduje, że coraz częściej w trosce o bezpieczeństwo liczne podmioty przechowują dane pochodzące z monitoringu w chmurze. Zazwyczaj dostęp do nagrań oraz dostęp do wideo w czasie rzeczywistym jest prosty i nie wymaga dodatkowego oprogramowania. Przechowując wideo w chmurze, firmy zmniejszają koszty oraz zapotrzebowanie sprzętowe. Liczba wykorzystywanych w systemie kamer jest praktycznie nieograniczana. Korzystanie z licznych narzędzi do analizy obrazu oraz z otwartych API sprawia, że systemy oparte na przechowywaniu danych w chmurze to coś więcej niż zwykły monitoring. Przykład takiego systemu pod linkiem obok.