Blog

Instalacja alarmowa na systemie firmy SATEL – dom z poddaszem

Przykładowy system alarmowybudynku mieszkalnego  zaprojektowany został przy użyciu czujek ruchu PIR, czujek magnetycznych na okna oraz czujek dymu, gazu i zalania wodą. Jest to profesjonalny system alarmowy najczęściej montowany przez naszą firmę w obiektach typu domy jedno i wielorodzinne. Zastosowanie czujek ruchu w połączeniu z czujkami magnetycznymi otwarcia okien, daje nam możliwość podziału systemu na dwie lub trzy strefy. Podstawową strefą jest cały system alarmowy ze wszystkimi czujkami, załączany wówczas gdy wszyscy domownicy wychodzą z domu. Alarm załącza wówczas ostatnia wychodząca osoba. Drugą strefą są wszystkie czujki magnetyczne na okna oraz mogą być dodatkowo czujki ruchu w garażu i w pomieszczeniu gospodarczym. Strefa nocna jest załączana z klawiatury na piętrze, gdy wszyscy domownicy kładą się spać.

 

Przykładowe rozmieszczenie elementów systemu alarmowego na parterze budynku mieszkalnego.

Zastosowanie czujek magnetycznych na okna daje nam możliwość załączenia alarmu w trakcie przybywania użytkowników w domu. Pamiętajmy że czujki ruchu PIR mogą prawidłowo pracować tylko przy całkowicie zamkniętych oknach. Po załączeniu strefy nocnej czujki ruchu są automatyczne blokowane przez centralę, a działają tylko czujki magnetyczne na okna. Czujki te, zamontowane  w odpowiedni sposób, zabezpieczają nam dom nawet przy częściowo uchylonych oknach. W upalne dni nie jest możliwe całkowite zamknięcie wszystkich okien. Dodatkowym zabezpieczeniem okien jest zastosowanie czujek zbicia szyby. Ze wzglądu na podniesienie znacząco kosztów całej instalacji alarmowej są rzadziej stosowane. Obsługa alarmu z podziałem na strefy nie musi być skomplikowana. Jednym klawiszem załączamy cały alarm, gdy wszyscy wychodzą z domu. Drugim klawiszem załączamy strefę nocną z czujkami magnetycznymi i czujkami ruchu np. tylko w garażu i w pomieszczeniu gospodarczym. Wyłączenie całego alarmu jak i strefy nocnej następuje poprzez wystukanie na manipulatorze 4-cyfrowego kodu dostepu. Obsługa alarmu jest tak naprawdę bardzo prosta. Łatwość obsługi zależy od skonfigurowania systemu przez instalatora.

W systemie, w celu podniesienia bezpieczeństwa zastosowano opcjonalne czujkę dymu na klatce schodowej, gazu ziemnego w kotłowni, czujkę tlenku węgla w salonie, czujki zalania wodą w łazienkach oraz czujkę gazów usypiających w sypialni. Wszystkie te czujki pracują na liniach 24-godzinnych, wobec tego nie musimy martwić się czy są włączone czy nie. Czujki te zawsze działają, nawet przy całkowicie rozbrojonym alarmie.

Cała instalacja alarmowa w połączeniu z monitoringiem do agencji ochrony, zabezpiecza nasz majątek nie tylko przed skutkami włamania i napadu ale również przed pożarem i zalaniem wodą.

Warto się zastanowić przy budowie domu nad wykonaniem okablowaniem pod wszystkie te czujki i zlecić okablowanie instalacji alarmowej wyspecjalizowanej firmie. Często firmy wykonujące instalację elektryczną ograniczają się do okablowania tylko pod podstawowe czujki ruchu PIR. W przypadku braku okablowania w budynku, producenci urządzeń m. in. Risco, Satel i DSC oferują nam wszystkie urządzenia już bezprzewodowe. Podnosi to jednak znacząco koszty montażu całej instalacji alarmowej.

Przykładowe rozmieszczenie elementów systemu alarmowego na piętrze budynku mieszkalnego.

 

Oferujemy kompleksowo montaż opisanej powyżej instalacji wraz z okablowaniem lub bez okablowania.

Firma KESZ udziela 24 miesięcznej gwarancji na całą instalację
Zapraszamy.